Ostaci džamije, za koje se vjeruje da su stari više od 1.200 godina, otkriveni su tokom radova na izgradnji novog naselja u beduinskom gradu Rahatu, saopćila je Izraelska uprava za antikvitete (IAA).
Džamija, koja se nalazi u pustinji Negev, sadržavala je kvadratnu prostoriju i zid okrenut ka Meki, sa polukružnom nišom u tom zidu okrenutom ka jugu, saopćila je IAA.
– Ove jedinstvene arhitektonske karakteristike pokazuju da je zgrada korišctena kao džamija – saopćile su vlasti, napominjući da je vjerovatno mogla ugostiti nekoliko desetaka vjernika istovremeno.
Na maloj udaljenosti od džamije otkrivena je i “luksuzna zgrada”, sa ostacima posuđa i staklenih predmeta koji ukazuju na bogatstvo njenih stanovnika.
Prije tri godine, vlasti su u blizini iskopale još jednu džamiju iz iste ere od sedmog do osmog stoljeća, nazvavši dvije islamske bogomolje “među najranijim poznatim u svijetu”.
Džamije, imanja i drugi domovi koji su pronađeni u blizini osvijetlili su “historijski proces koji se odigrao u sjevernom Negevu uvođenjem nove religije – religije islama i nove vladavine i kulture u regionu”, saopćila je IAA.
IAA je saopćila da cće džamije pronađene u Rahatu biti sačuvane na svojim sadašnjim lokacijama, bilo kao historijski spomenici ili kao aktivna mesta za molitvu.
Izvor: avaz.ba