Džamija se nalazi u Ulici Oslobodilačka br.1 ,74 000 Doboj.
Džemat broji oko 450-500 domaćinstava. Džamija je izgrađena 1756. godine te je za ovih dugi niz godina više puta rekonstruisana o čemu nemamo tačne podatke.
Zabilježeno je da je rekonstrukciju doživjela 1938. godine te da je takva ostala do 1938. godine.
Kad je voljom džemata srušena i pristupilo se izgradnji nove džamije po projektu arhitekte Asima Hotića.
Rat ‘92 – ‘95 ju je zatekao u uzgradnji, poludovršenu i bez munare, što joj je velika sreća, jer bi bila veliki merak za minere i rušitelje džamija. Pored toga, za miniranje je bila prilično nepodobna jer se nalazi i na brežuljku više pijace, pa bi bi se u slučaju miniranja, taj brežuljak i nedovršena građevina uz prasak mina obrušio na pijacu.
Ostala je građevina, ali vidno oštećena. Nakon godina izbivanja i lutanja, dobojski muslimani je predanim radom i prilozima, prema predratnomm projektu izgradiše. Dodaše joj i sahat kulu, a u prizemlju se nalaze kancelarije MIZ Doboj, biblioteka i savremena učionica za mekteb.
Džamija je svečano otvorena i na upotrebu data islamskoj zajednici 1. avgusta 2004. godine.
Za toliko godina u ovoj džamiji je službovalo i radilo mnogo imama, a kojima se ništa ne zna. Ono što se zna po sjećanju i kazivanju najstarijih dobojlija steže unazad nekoliko decenija.
Dakle imami u ovom džematu su bili:
– Adem ef. Salkičević,
– Salihbašić Salih hfz.ef.,
– Rizvić hfz.ef.,
– Grbešić hfz.ef.,
– Imamović Mehmed ef.,
– Hasanović Bilal ef.,
– Čamdžić Edhem ef., i sadašnji imam
– Sikirić Nurija ef.
Ovaj džemat i džamija imaju lijepu vakufsku imovina u zemljištu, a poklon je od onih koji su je svojoj džamiji darovan u ime Allaha i za Allahovu nagradu. Imam džemata je Adil ef. Rudanović.
Izvor: medzlis-doboj.org
Vijesti iz Bosne i hercegovine